Reklama
 
Blog | Martina Bittnerová

Němcová a Havlíčkova trnová koruna

Dlouho se tradovalo, že Božena Němcová položila na hlavu zesnulého Karla Havlíčka Borovského trnovou korunu. Objevilo se to v mnohých knihách a slýchávali jsme to i od učitelů ve škole. Pravda, která se od skutečnosti trochu liší, se nám přitom dochovala od samotné aktérky domnělého činu.

V dopise datovaném 2. srpna 1856 Němcová své bývalé lásce Vilému Dušanovi Lamblovi líčí okolnosti Havlíčkova skonu a nevynechává ani podrobnosti týkající se následného pohřbu.

Z jejích řádků vyplývá, že skutečně přišla s myšlenkou připravit onen vavřínový věnec. Požádala však Halánka, tedy Ferdinanda Náprstka (bratra známého Vojty), aby její nápad v podstatě zastřešil, protože Halánkovi podle jejího názoru prošlo to, co jí ne. Navíc se v záležitostech kolem Havlíčkova pohřbu čile angažoval. Byl prý trochu ješitný a měl rád obdiv. A tak Němcová věděla, že se svým nápadem uspěje.

Mimochodem dokonce později mohla uspět i jako Halánkova milenka. To jí totiž jednou přinesl holoubě a nechal dopravit i „máz piva“. Obojí s již známou spisovatelkou zkonzumoval a poté jí s umaštěnou pusou navrhl se tajně intimně scházet. Bohužel neuspěl, Němcové se nelíbil, což mu docela na rovinu sdělila.

Po skonu Havlíčka neměla ještě důvod se tomuto neotesanci vyhýbat a tak od něj přijala příspěvek na zmíněnou květinovou výzdobu. Za společné peníze nechala uvázat „ krásnou korunu na víko, z listů bobkové višně.“ Pod starším označením se skrývá hojně pěstovaná bobkovišeň (lékářská). Dále objednala i „půlvěnec z vavřínu“ a k tomu zamluvila květ mučenky, jak sama uvádí „ passiflory“. Dva rozvité květy vtiskla Havlíčkovi do rukou a věnce poslala Halánkovi, ten vavřínový položil na čelo zesnulého a „korunu dali na víko“. Němcová konkrétně nic dalšího neuvádí. Jiné zdroje ale tvrdí, že na Havlíčkovu rakev dali „věnec bobkový, trním propletený.“

Každopádně „koruna“ (věnec) na rakvi vzbudila mezi lidmi pozdvižení. Němcová zachytila v davu hovor, který také Lamblovi zprostředkovala: „….však oni to nebudou na nos nikomu malovat, to je mučednická koruna!“ – „Tu mu dala jedna paní.“ A zřejmě tímto způsobem vznikla nejprve mezi lidmi a potom i v literatuře legenda o mučednické koruně a jedné statečné spisovatelce.

 

Dovětek: Pokud se zajímáte o osobnost Boženy Němcové, doporučuji poslechnout záznam  rozhovoru o této spisovatelce na Radiožurnálu.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama