Reklama
 
Blog | Martina Bittnerová

Proč je sebevražda tabu

O sebevrazích se říká ledacos a navíc se takový způsob odchodu ze světa považuje za projev slabosti a neschopnosti řešit problémy jiným způsobem. Podle mého názoru k něčemu podobnému ale člověk potřebuje obrovský kus odvahy a odhodlání.  Sama jsem v posledních měsících mnohokrát přemýšlela nad tím, že bych to zabalila a dopracovala jsem se až ke stránkám s přesným popisem toho, jak se spolehlivě zabít. Nakonec jsem to nedokonala asi právě pro určitou vnitřní slabost.

Každý člověk, který si sáhne na život, musí se v té chvíli cítit velmi sám a jestli mě něco na smrti  bývalého přítele trápí, je to přesně tento okamžik. Kvůli němu jsem sama sobě vyčetla milión věcí, přestože racionálně bych si vyčítat nic neměla a nesmím. Jenomže tam, kde existuje svědomí, tam přicházejí přirozeně i výčitky. Ze statistik údajně vyplývá, že víc občanů naší země spáchá sebevraždu, než zemře při nehodách. Ostatně v poslední době takto český fotbal přišel o dvě osobnosti, přesto se o tomto problému nikdo moc nechce bavit a logicky pak na podobnou událost nedokáže ani adekvátně reagovat.

Já jsem se po smrti mého bývalého přítele rozhodla, že nebudu mlčet.  Vzhledem k proměnlivosti mých nálad a rozpoložení jsem raději, pokud mé okolí ví, proč se tomu tak děje. Nemá pražádný smysl hrát si na hrdinku, kterou opravdu nejsem.

Pokud mě však situace donutí to sdělovat jiným lidem, přivádím je velmi často a nechtěně do rozpaků. Někteří mi hned začnou radit, co bych měla dělat, jiní oněmí úžasem. Chápu to, protože kdo si něco podobného neprožil, nemůže ani tušit, čím si pozůstalý prochází, je to nepřenosné. Na druhou stranu dokud budou lidé umírat tímto způsobem, považuji za jistou morální povinnost toto téma více veřejně otevřít a komunikovat o něm. A ne se mu zoufale vyhýbat jen proto, že nepůsobí nikterak příjemně.

Žijeme v nemocné společnosti a době, která je přinejmenším psychicky náročná. Ne každý tu tíhu unese, ne každý má kolem sebe jedince, co ho podrží. Já sama bych o své současné vnitřní osamělosti mohla napsat tak pět románů, ale k ničemu by mi to nepomohlo.  Většina lidí se totiž stará především o sebe a případně o rozšiřování hmotných statků, což vede citlivější jedince k tomu odstěhovat se na polosamotu a tam chovat ovce. Možná se právě tím zachrání před předčasným odchodem na věčnost, možná si tím uchovají zbytky duševního zdraví.

S oblibou se tvrdí, že pokud chceme něco změnit, musíme začít především u sebe. Mohla bych teď proto vyjmenovat, co všechno by naše společnost a jedinci, kteří ji tvoří, potřebovali, dostatek pozornosti, ohledů a naslouchání. Jenomže neúprosná realita spíše ukazuje na opak.

Přestáváme se poslouchat, přestáváme spolu normálně mluvit, křivdy se kupí jedna na druhou.  A mnozí se pak raději k něčemu utíkají, někdo hraje počítačové hry, jiný maluje obrazy, třetí se zahltí prací, aby nemusel přemýšlet nad smyslem svého bytí, nad vlastní samotou a opuštěností. Přitom by stačilo tak málo, o kousek popojít a chytit se stejně křehké duše.  Jenomže řada jedinců upřednostňuje rochnění se ve starých křivdách, než by udělala pár kroků navíc a otevřela se.

Dokud se toto nezmění, budeme čím dál častěji čítat v novinách a slýchat od svých známých o těch, co si vzali život. A budeme zas a znovu vídat reakce – nechápeme, proč to udělal, budeme tajit dech nad dopisy na rozloučenou a potom si objednáme raději zájezd do Karibiku a s úlevou si oddechneme, že se nás to vlastně příliš netýká.  Ale týká, protože v  současném marasmu nikdo z nás neví dne ani hodiny. Nevíme, co přinese zítřek a jestli my sami se neocitneme v roli těch, kteří budou marně hledat pochopení a oporu.

Jestli bych si něco přála a měla tu moc to ovlivnit, zarazila bych včas všechny pokusy o sebevraždu a každého bych objala, aby pochopil, že není sám. Chybí nám nějak lidskost, kterou si  v supermarketu rozhodně nekoupíme.

Zdroj obrázku: pexels.com

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama