Reklama
 
Blog | Martina Bittnerová

Kniha Můj život s gamblerem je na světě

Přiznám se, že je to už asi dva týdny, co se výše uvedená kniha objevila na pultech knihkupectví. Neměla jsem ale vůbec čas, abych o tom mohla napsat na blog. Řešila jsem stěhování a další věci, které mi neustále „oslazují“ život. Základem této publikace je můj skutečný příběh, který tu loni v zimě vycházel na pokračování. Samozřejmě od té doby jsem ho ještě upravovala, tudíž vyšel v trochu pozměněné podobě.

Dlouho jsem přemýšlela nad tím, jestli se má vůbec objevit v tištěné podobě, protože se jedná pochopitelně o velmi osobní vyprávění, nicméně řekla jsem si, že když už nechci, aby si kvůli hazardu další gambleři sahali na život, musím pro to něco sama udělat.  Lidská zloba má však mnoho podob a už jsem se setkala s názorem, že kniha vyšla z důvodu, abych na tragédii mého bývalého přítele zbohatla, nebo že jsem vytvořila nejpovrchnější knihu roku. Každý si může myslet, co chce, ale nechápu, jak mi mohou lidé v mé situaci ještě závidět a především pak co?

Ohlasy od čtenářů mi zatím chodí převážně velmi pozitivní, většina pochopila, že ta kniha nepojednává jen o gamblerství, ale také o existenci člověka, o jejím smyslu.  Rovněž mě potěšilo, že už ji přečetli tři adiktologové, tedy odborníci na závislosti. Média se tomuto tématu ale nadále převážně vyhýbají.  Hazard je přeci „ prima“, nebo něco, co se týká asociálů z okraje společnosti.  Alespoň v tomto duchu o něm převážně informují. Pokud by nějaký novinář zjistil, že třeba díky mému gamblerovi jeho dítě, či dítě jeho známých, nakonec dostalo kochleární implantát, asi by se hodně divil. Nepředpokládám však, že by ve své hrdosti běžel do nemocnice, ať jeho synkovi či dceři implantát raději odeberou, protože jemu přeci nějaký „pitomý“ gambler nebude nic zařizovat.

Knihou však moje aktivity nekončí, snažím se toto téma dostat do škol a do knihoven, aby se o něm začalo diskutovat pravdivě a ne jednostranně ve stylu – peníze z hazardu pomáhají obcím a sportu.

Počet mladistvých závislých na online hazardu totiž stoupá a já sama se setkávám už od prvních besed s tím, že nezletilí hazard zkoušejí  klidně v šesté třídě a na mnohých školách se potýkají se závislými žáky a studenty. Přesto to nikoho v této zemi netrápí a nebolí.

Někteří odvážní jedinci dokonce tvrdí, že příběh knihy Můj život s gamblerem je můj osobní problém. Ve světle skutečností, tedy toho, s čím se už téměř měsíc na besedách setkávám, se mi jeví tento postoj přímo směšným.

K otázce hazardu se ale u nás většina lidí staví tímto způsobem – když se budeme tvářit, že problém neexistuje, on nakonec sám zmizí.  Zázraky se dějí ale jen v pohádkách, bohužel alarmující hlas odborníků překřikuje nenasytný Babiš a všichni politici, jež nemají vůbec zájem na tom, aby se něco změnilo. Peníze jim nesmrdí a osud našich dětí je nezajímá. Tedy nebude zajímat, dokud se to nedotkne přímo jich samotných. Na nás tedy zůstává, abychom nezůstávali lhostejnými a postavili se k tomuto problému čelem.

Pro mě osobně není vůbec snadné stoupnout si před lidi a začít vyprávět svůj příběh, ale nikdo jiný to za mě neudělá a smysl v tom vidím dost podstatný, protože bohužel žáci, studenti, pedagogové i veřejnost často vůbec netuší, jaké zdravotní i sociální riziko hazard představuje.

Shodou okolností dnes knihu Můj život s gamblerem křtíme v Literární kavárně Řetězová 10. Pokud se na křest nedostanete, ukázku z knihy, kterou distribuuje Kosmas,  si můžete přečíst na mém webu.

Nejbližší beseda ke knize pro veřejnost se koná 14. 11. v knihovně K. H. Máchy v Litoměřicích, což bude asi pro mě nejtěžší úkol, protože právě v tomto městě se hrdina mé knihy v listopadu 2016 zabil.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama