Reklama
 
Blog | Martina Bittnerová

Jaký je vztah se závislákem?

K této úvaze mě přivedlo setkání s jednou ženou, která se mi svým způsobem vrátila do života. Myslím, že osudově, protože také její manžel, s nímž se rozvádí, bojuje se závislostí. A ona se přirozeně navzdory všemu obává o jeho další osud, i když už by ho doma samozřejmě nechtěla. Přesně to samé jsem cítila i loni v listopadu já. Ovšem v mém případě to dopadlo, jak dopadlo.

Problém společnosti obecně spočívá v tom, že si nás, partnerky závislých, představuje jako polointeligentní a nesamostatné osoby, které by si normálního chlapa zřejmě nenašly. Mohu mluvit snad za nás obě a říct jednoznačné – to není pravda, protože obě jsme předtím měly naprosto normální mužské bez jakýchkoliv problémů tohoto typu. Nicméně proč jsme nakonec skončily u závislých, na to asi ani jedna odpovědět neumíme.

Extrémní láska

Když bych měla poctivě říct, co člověk se závislákem zažívá, nazvala bych to extrémním vztahem, kdy dost zaplatíte, ale zároveň dost získáte. Bohužel se člověk pohybuje jen v těchto mantinelech a málokdy se ocitne v nějakém přijatelném středu.

Závislák dokáže zahrnout pozorností a všeobjímající absolutní láskou. Navíc se s ním po letech propojíte natolik, že už těžko něco podobného můžete opakovat s kýmkoliv jiným. Přesně pak totiž vycítíte, že se asi něco děje, vlastně s ním vším procházíte, jako by se to týkalo vás samotných. Stáváte se spiklenci, kteří si svým způsobem rozumí, protože jsou odkázáni jeden na druhého. Pochopitelně to všechno vysává energii a přináší to jistou destrukci, která zároveň vnitřně rozkládá samotný vztah.

Řeší se podstatné věci

Soužití se závislým partnerem dovede každého až na dřeň, k samotné podstatě, kdy se neřeší pytloviny typu, jestli se cítíte dostatečně nebo nedostatečně zhrzeně a problémy jako, že se někdo rozvádí, vám připadají malicherné. Malicherné se zdá i to, že se jiní manželé často nedokážou docela obyčejně dohodnout, umí žít pouze vedle sebe, nic spolu nesdílejí a o ničem nemluví. To je pro mě až nepochopitelné, protože závislák ve slabé chvilce na sebe napráská cokoliv, tam někdy neexistují žádné zábrany. A o to hůř se s tím  vyrovnává.

A navíc jeho partnerka v zásadě neustále řeší základní věci, aby vše alespoň fungovalo. Na nesmysly už obvykle nezbývá kapacita. Postupem času se ale změní v chůvu, která musí znát náplast na různé bolístky. A zároveň ví, že mu ale může říct úplně všechno, pokud poslouchá. On nebude soudit na rozdíl od okolí, které kdyby vědělo, soudilo by přitom hodně a rádo, nebo si alespoň ukázalo pěkně prstem.

Obhajoba?

Neobhajuji to, že je vztah se závislákem skvělý, naopak hrozně bolí a pokud to skončí rozchodem a sebevraždou, co už se může horšího stát. A kdybych mohla vrátit čas, svým způsobem bych si ho zakázala, protože dost poznamenal mou duši.
Na druhou stranu při střetu s realitou a „normálními“ muži se některé věci vysvětlují těžko, na ledacos se i obtížně zvyká, protože ostatní řeší to, co šlo několik let mimo mě. A samozřejmě ten vnější svět mi pak logicky přijde občas trochu zabržděný a chcíplý, protože moje cesta probíhala doslova ve vražedném tempu.

Zdroj obrázku: pexels. com

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama